czwartek, 9 stycznia 2014

Feng shui czyli kilka słów wstępu o organizacji przestrzeni domu

Feng (wiatr) i Shui (woda) to połączenie dwóch energii: pierwsza jest niewidzialna a druga nieuchwytna. Chińczycy uważają, że te energie pozwalą ludziom życ w zgodzie z naturą i w związku z tym wszystkie budynki powinny być projektowane według jej zasad.

Jedną z podstaw  Feng Shui jest harmonia pięciu żywiolow: ziemii, ognia, wody, metalu i drzewa dlatego też wybór materialów budowlanych, ksztaltów i kolorów przedmiotów a także ich rozmieszczenie w przestrzeni jest bardzo ważne. Feng Shui nie jest w żadnym wypadku religią ale  metodą funkcjonowania w równowadze z otaczającym nas światem i jego energiami. 

Ze względu na ścisły związek z przeplywem energii życiowej ma ona również związek z akupunkturą a także niektórymi sztukami walki. Feng Shui uczy nas po prostu jak poukładac i zorganizować sobie otaczajacy nas świat by żylo się nam w nim przyjemnie i zdrowo.Photography by Carlota Santamaria for Apartmento Magazine.

Przykład wnętrz, które są  ujmujące przez swój artystyczny nieład ale mogą wpływać niekorzystnie na pracę i zdrowie osób w nich przebywających.
Przykład mniej więcej takich samych przestrzeni ale tym razem urządzonych według zasad swobodnego przepływu energii.

Feng shui jest  bez wątpienia koncept bardzo zlożony  i trudno nam, wychowanym w zupelnie innej tradycji i kulturze,  przestrzegać wszystkich jego zasad.  Niemniej jednak możemy zainspirowac się elemenatmi tej sztuki by poprawić nasze samopoczucie i zdrowie.

Myslę, że to bardzo pożyteczna sprawa:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz