wtorek, 14 stycznia 2014

Tropikalny dom: łazienka

W tropikach granica pomiędzy wnętrzem domu i przestrzenią wokół niego bardzo często się zaciera. Walka z wilgocią zmusza do instalacji scian z przewiewem, dekoracyjnych otworów i okien a także instalację systemów docierającego światła, które osuszy ściany i podłogi. Takie rozwiązania dekoracyjno-praktyczne najcześciej znajdują sie w łazienkach.

W Tajlandii bardzo dba się o higienę i istnieje kilka systemów mycia: może to być polewanie wodą z wiadra, z beczki, z węża ogrodowego, pod prysznicem lub w kąpieli. Dla nas opcja jeden i dwa odpada ze względu na zimniejsze warunki klimatyczne ale w Tajlandii mycie w zimnej no dobrze chłodnej wodzie jest na porządku dziennym. Ja we wszystkich umywalkach i kranie kuchennym mam również tylko zimną wodę bo taki tu panuje zwyczaj. Jednak zimna woda pod prysznicem to nie dla mnie, nawet w tropikach!


Tak wygląda tajska standardowa łazienka bez prysznica.


A tak z prysznicem, często nie ma żadnej kabiny, woda płynie bezpośrednio po podłodze , która jest projektowana pochyle tak by woda płynęła sama bezpośrednio do spływu w jednym z kątów pomieszczenia.

Dzisiaj buduje się inaczej, z pewnością drożej i ciekawiej by zadowolić tajską młodą, dobrze zarabiającą klasę społeczną. Zwłaszcza w Bangkoku architekci i dekoratorzy wnętrz mają duże pole do popisu. Od ok. 5-u lat w Tajlandii nareszcie zwraca się uwagę na wizualny aspekt budynku a także jego wnętrze. Praktyczne staje się także coraz bardziej estetyczne.

Obecnie w Azji panuje wielki boom na wszelkiego rodzaju spa i architekci prześcigują sie w projektach dla nowo powstałych hoteli a także nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Obecnie nawet małe studio może posiadać ciekawą, tropikalną łazienkę a  restauracje, salony masażu i kafejki walczą o jak najciekawszy pomysł toalet.


Toaleta u stomatologa w Chiang Mai -przykład kompozycji tropikalnych elementów i kolorów: drewno, kamyczki i egzotyczne kwiaty doniczkowe.

Teraz  przejdźmy do  bardziej wyrazistego, nowoczesnego azjatyckiego stylu łazienki:Via  HYLA Architects

Jeden z widocznych elementow to prześwity w suficie,  nowoczesna  łazienka często posiada przeźroczyste zadaszenie lub duże okno z żaluzjami

Materiały: drewno, kamienie,  ceramika, bambus,

Kolory: szary, czarny, beż, brąz, zieleń

Szczegół Feng-shui: kran musi być prosty i umieszczony symetrycznie tak by woda spływała dokładnie na środek umywalki...

W kolejnym wpisie: drobne ale ciekawe elementy dekoracyjne tropikalnej łazienki ....

2 komentarze:

  1. Piękne te łazienki. Gdybym tylko miała więcej miejsca to na pewno zapożyczyłabym niektóre pomysły. Na razie mam świeżo zrobioną łazienkę przez poprzednich właścicieli i nic nie mogę zmienić, bo trochę szkoda. W Anglii jest straszna wilgoć. Czy sądzi Pani, że roślinki w łazience nie spowodują grzyba lub pleśni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Katarzyno, jesli lazienka jest dobrze wietrzona, znajduje sie w niej okno lub (tak jak u nas) specjalne kraty przewiewowe, nie bedzie problemu. Nalezy jednak czesto przesuwac doniczki zeby nie byly caly czas w jednym miejscu. Ja takze co jakis czas wynosze doniczki do ogrodka zeby lazienka odetchnela :) pozdrawiam

      Usuń